koncert 30.11.2012 (piątek) godz. 19.00

INKSTAIN (znany wcześniej jako INK.) to solowy projekt muzyczny Jakuba Wojciechowskiego. Uzbrojony w gitarę i głos o charakterystycznej, głębokiej barwie rzuca on wyzwanie tradycyjnej konwencji songwriterskiej. Brzmienia akustyczne krzyżują się tu z elektrycznymi, balladowy liryzm z brutalizmem noise’owych wyładowań, afrykańskie rytmy z europejskimi harmoniami, a zwięzła, piosenkowa forma z wycieczkami w stronę improwizatorskiej rozwiązłości. To muzyka pełna kontrastów jak czerń i biel, światełko i tunel, yin i yang, papier i atrament. Na koncercie usłyszymy prawdopodobnie utwory z zapowiadanej na 2013 rok płyty „Limited Liability”, choć artysta zastrzega że „jeszcze nie wie co będzie grał”. Ma się też pojawić gość specjalny.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Maski czarnej Afryki” (kolekcja Marka Purwina).

Skąd pomysł na koncert w Galerii Wystawa? Jakub Wojciechowski (lub, jak kto woli, INKSTAIN) opowiada: „Z Mateuszem Balem, właścicielem Galerii, znamy się od dawna, często też bywałem tu na różnych imprezach artystycznych. Od kilku lat zajmuję się głównie muzyką, ale sztuki wizualne nie są mi obce. Interesuje mnie szeroko pojęta interdyscyplinarność, łączenie różnych form ekspresji. Kiedy więc Mateusz zaproponował mi, żebym zagrał w otoczeniu oryginalnych afrykańskich masek, nie wahałem się ani chwili. Lubię występować w miejscach nieoczywistych, niejednoznacznych, na uboczu utartych szlaków, lubię kiedy kontekst współtworzy charakter koncertu, tym bardziej kiedy jest to kontekst tak niecodzienny, a zarazem tak dobrze wpisujący się w moją filozofię, jak maski z kolekcji Marka Purwina. Bo też muzyka jest dla mnie rodzajem szamańskiego rytuału naszych czasów, sposobem na dotknięcie tego co nienazywalne, transcendentne, wykraczające poza doczesność. Nie mnie oceniać na ile udaje mi się to osiągnąć w mojej własnej muzyce, ale chciałbym żeby tak było. Dlatego chciałbym żeby koncert i wystawa stanowiły swoje wzajemne dopełnienie, żeby była w tym jakaś aluzja do obrzędowości afrykańskiej, przefiltrowana przez słowiańską wrażliwość i formę nawiązującą do muzyki anglosaskiej, która też zresztą przecież korzeniami tkwi w Afryce. Chciałbym żeby to nasze wspólne przedsięwzięcie skłaniało do namysłu nad tożsamością i jej zatraceniem.”

Jakub Wojciechowski zajmuje się też poezją i fotografią. Na wiosnę 2013 roku w Galerii Wystawa planowana jest wystawa jego zdjęć. Natomiast wystawę „Maski czarnej Afryki” będzie można oglądać do końca tego roku. A koncert już w najbliższy piątek, o godz. 19. Wstęp wolny. Zapraszamy!