Dziękuję Ci Przyjacielu za troskę, uwagę jaką mnie darzyłeś, za to czego mnie nauczyłeś, za Twój wysiłek wkładany w prowadzenie galerii. Żegnaj Łukasz!

Mateusz Bal

Łukaszu, chciałbym Ci serdeczne podziękować za lata sympatycznej współpracy przy tworzeniu tej wirtualnej części Wystawy. Żegnaj!

Marcin Siuda

wernisaż: 14.12 (p0niedziałek), godz. 18.00, czas trwania: 14.12 – 31.12.2009

Grupa malarska DER BLAUE RATLER założona została na jesieni 2004 roku przez malarza Aleksandra Laszenko, malarza Łukasza Rudnickiego oraz grafika Przemysława Runo. Po trzech latach działalności skład grupy wzmocniony został osobą malarza Tomasza Słupskiego. Motywem spajajacym działalność tych różnych wydawać by się mogło indywidualności jest powtarzająca się z obsesyjną konsekwencją idea jednego motywu w pracach wszystkich czterech artystów.

W nawiązujacych do malarstwa amerykańskiego obrazach Aleksandra Laszenko problemem stał się motyw architektoniczny, jako znak czasu i ślad działalności człowieka. W tych konstruktywistycznie rozwiązanych płótnach niezwykle istotne jest zagadnienie ciszy i nastroju.

W przypadku Łukasza Rudnickiego motywem przewodnim jest potraktowana syntetycznie w sensie malarskim, a zarazem pełna czarnego humoru tematyka marynistyczna. Nie bez znaczenia jest tutaj kwestia kompozycji, za pomocą której autor prowadzi niezwykle inteligentną grę z odbiorcą.

W litografiach Przemysława Runo głównym symbolem stał się inspirowany światem organicznym detal. Dzięki temu artysta sprawnie dochodzi w swoich grafikach poprzez abstrakcyjny szczegół do ogółu, osiągając formę silnie działającego znaku.

Tomasz Słupski proponuje natomiast, malarstwo oparte na tematyce podróży, jako próby ucieczki poza wąskie ramy codzienności. Jego prace to swoiste traktaty malarskie dotyczące przestrzeni oraz wiążącego się z nią dążenia do wolności, a także wynikających z tego tęsknot i lęków.

Grupa DER BLAUE RATLER otwarta jest również na działania z pogranicza sztuki, muzyki i żartu oraz wszelkie eksperymenty, mające wpływ na wewnętrzny rozwój jej członków.

DBR